Vaba aeg | Linnaleht

Filmitegija Anu Aun: meie edule orienteeritud ühiskond tekitab suurt stressi

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee 12.05.2016, 15:00

Noor filmirežissöör Anu Aun võtab oma esimeses täispikas mängufilmis, värskelt kinodesse jõudnud „Polaarpoisis” vaatluse alla tõsised teemad, mis peaks kõnetama nii noori kui nende vanemaid.

Lugu, mis räägib noore mehe Mattiase (mängib Roland Laos) armumisest bipolaarsesse kauntari Hannasse (Jaanika Arum) kaardistab mõneti noorte valikuid. Kuidas ja mil moel saab noor inimene valida kutsumuse ja armastuse vahel. Aun selgitab, et kui inimesel on elus suur unistus ja kutsumus ja tahab oma valdkonnas maailmale midagi anda, siis tuleb tal ikkagi aeg-ajalt vahel teha valusaid valikuid. „Elus on tihtipeale nii, et kõike, mida tahad, korraga ei saa. Noortel on kasulik sellised asjad varakult läbi mõelda: kui palju on nad valmis ühe või teise asja nimel püüdlema. Kui palju pingutama ja kui palju ohverdama,” tutvustab noor režissöör värske filmi üht olulist tahku.

Aga veel enam ja laiemalt räägib „Polaarpoiss” sellest, kuidas Eesti ühiskond on tugevasti orienteeritud edule ja konkurentsile. „See tekitab noortes juba maast madalast päris suurt stressi. Ja stress omakorda võimendab kõikvõimalikke sümptomeid. Kui inimesel on geneetilise soodumus kas depressioonile või bipolaarsusele või mõnele muule vaimse tervise häirele, siis niisuguses ühiskonnas, kus me praegu elame, löövad sellised psüühikahäired järjest rohkem välja. Paljud kannatavad nii terve elu,” toob Aun välja filmi laiema ühiskondliku sõnumi.

Aun loodab, et filmi näinud inimesed vahest ei anna nii kergekäeliselt kriitilisi hinnanguid inimeste kohta, kes käituvad teistmoodi. „Võib-olla võiks nad isegi oma peas kellegi käitumist hukka mõistes enne mõelda, mis võib olla sellise inimese käitumise taga. Ja mida me päriselt selle inimese elust teame, et me julgeme üldse tema suhtes kriitilised olla. Ehk muudab see film inimeste suhtumist üleüldisemalt nendesse, kellel on vaimse tervisega mingit laadi probleemid,” avaldab filmitegija lootust.

Kuigi „Polaarpoissi” on nimetatud noortefilmiks, on filmi sõnum laiem ja ta peaks samavõrra kõnetama ka näiteks keskealisi vaatajaid. „Ma arvan, et selle filmi kohta võib julgelt öelda, et see ei ole ainult noortefilm,” pakub Aun ise välja. Tõsi, filmi peategelased on noored inimesed, kes on saamas täiskasvanuks. Filmi „Polaarpoiss” eellinastustel on filmitegijad ja näitlejad kohtunud paljude noorte ja õpetajatega. Pärast filmi on vaatajad andnud üheselt soovituse, et kindlasti peaks seda filmi nägema ka lapsevanemad. „Meile on antud tagasiside, et see film aitab lapsevanematel palju paremini mõista elu, mida nende teismelised lapsed praegu elavad. Ja ka tänapäevast ühiskonda, mille keskel noored praegu üles kasvavad. See erineb niivõrd palju ühiskonnast nende vanemate ajal. Üks õpetaja aga ütles konkreetselt, et nüüd vaatab ta oma noori õpilasi hoopis teise pilguga: mitte enam ainult üle eksamilaua, vaid saab aru, mis toimub nende noorte hingedega väljaspool koolimaja ja mida kõike nad peavad läbi elama.“

36-aastasele Aunale on „Polaarpoiss” esimene täispikk mängufilm. Kui filmi eeltöö kestis kaheksa aastat, siis viimane aasta võtetest kuni esilinastuseni on filmitegija jaoks kulgenud pöörases tempos. „Ega see kergelt tulnud. Sellesse filmi on pandud tohutult palju aega ja energiat, kõik on väga palju pingutanud. Ja mitte ainult mina, vaid kogu meeskond. Ilma võimsa meeskonnata poleks seda filmi sellisel kujul olemas. Nad on pannud sellesse filmi oma hinge,” teeb Aun kummarduse kogu filmimeeskonnale.

Kuigi tegemist on mängufilmiga, on „Polaarpoiss” inspireeritud päriselus juhtunud sündmustest. Aun rõhutab siiski, et stsenaariumi arenduse käigus on reaalselt toimunut päris palju muudetud. Peale selle on noor filmitegija filmi kirjutanud ka enda kogemuse kunstnikuks olemisest.

--------------------------

Uus ja põnev põlvkond

Viimastel aastatel on esile tõusnud uus ja põnev filmitegijate põlvkond. Alles hiljuti esilinastus Triin Ruumeti esimene täispikk mängufilm ” Päevad, mis ajasid segadusse ”, nüüd näeme Anu Auna debüütfilmi.

Noor filmitegija Anu Aun Foto: erakogu (Erakogu)

Aun leiab, et viimastel aastatel debüütfilmiga välja tulnud filmitegijatel on ühine filmimaailma tunnetus. „Enamik meist on ju n-ö Jüri Sillarti lapsed ehk tulnud tema kursustelt. Äge on aga see, et minu meelest on kõigil väga selgelt oma nägu. Igaühel on omad teemad, mis teda huvitavad, täiesti omad visuaalsed väljendusvahendid ja oma käekiri. See rikastab Eesti filmielu,” räägib Aun oma põlvkonnast.

Auna rõõmustab seegi, et eestlased on viimastel aastatel hakanud väga palju kinos Eesti filme vaatamas käima: „Paljud on võtnud klausliks, et nad vaatavad ära kõik linastuvad Eesti filmid. Minu meelest võib rääkida isegi Eesti filmi uuestisünni või taassünni ajast, sest välja tuleb palju häid ja erilaadseid asju igale maitsele.“

-------------------------

„Polaarpoiss”

Režissöör Anu Aun, operaator Heiko Sikka, kunstnik Jaagup Roomet, kostüümikunstnik Kristina Lõuk, fotograaf Renee Altrov, monteerija Margo Siimon, helirežissöör Horret Kuus ja helilooja Sten Šeripov.

Peaosades Roland Laos ja Jaanika Arum. Filmis teevad kaasa veel Katariina Unt, Jörgen Liik, Kaspar Velberg, Ülle Kaljuste, Andrus Vaarik, Rein Oja, Mirtel Pohla, Indrek Sammul, Henrik Kalmet, Joosep Jürgenson, Jaan Rekkor, Ene Järvis, Ivo Uukkivi jpt.

Filmi tootja LuxFilm