Päevateema | Linnaleht

Merepäevad on suuremad kui kunagi varem

Ants Vill, ants vill@linnaleht.ee 15.07.2017, 14:54

Tallinna merepäevadel on tänavu palju uut – kõigepealt see, et päevi on lausa neli.

Seekord algab suur mere- ja perepidu juba homme, laupäeval, 15. juulil ning kestab teisipäeva, 18. juulini. Tegelikult algavad päevad juba täna õhtul Pirital, kus esineb ansambel Regatt. Tegevuspaikadest on liitunud päevadega viies sadam – vastavatud moodne Kakumäe sadam teispool Kopli lahte. Nagu ikka, on tegevuspaigad Pirita jahisadamas, Vanasadamas, Lennusadamas ja Noblessneri sadamas. Nagu alati, on igas sadamas kontserdid, samuti hulk muid huvipakkuvaid üritusi, sealhulgas Peterburist kõigiks päeviks külla tulev Petrodžäss.

Vanasadamas on laupäeva õhtul kell 20 avakontsert. Samuti on kõigil päevadel seal tänavu innovatsiooniala, kus TTÜ Mektory tehnoloogiakool, biorobootika keskus ja Eesti mereakadeemia näitavad põnevaid leiutisi, meresõidu simulaatoreid ja roboteid. Kaasa saab lüüa täiskasvanuilegi põnevais robootika töötubades, samuti tutvuda uuendusliku allveearheolooge vrakiuurimisel abistava allveerobotiga U-CAT, nautida virtuaalreaalsust ja palju muud.

Lennusadama võtavad üle suurte jõududega kohale seilanud ehtsad Eesti päritolu ajaloohuvilistest viikingid, kes õpetavad külalistele endisaegade kombeid ja tavasid: saab vibu lasta ja uurida, kuidas vanasti paati tehti, visata kirvest, teha amulette jmt.

Peale viikingite on Lennusadamas kavas legendiks muutunud öölaulupidu (pühapäeva õhtul) ja rahvusvaheline purjeregatt „Tallinn Race”. Meeleolukaks kujuneb kindlasti samuti flying phantom’i ehk foilivate purjekate demosõit, kus purjekad suurel kiirusel lausa lendavad vee kohal. Noblessneri sadamas on laupäeval külas Intsikurmu festival, samuti Tour d’ÖÖ tuhanded ratturid.

Eriti suured purjekad

Erilist pidulikkust on tavaliselt lisanud merepäevadele mõne suure, „päris” avamere purjelaeva kohalolu. Seekord saabub 17. juuli hommikul Tallinna terve laevastik suuri purjelaevu. Läänemere sadamate vahel 50 laevaga peetava noorteregati „The Tall Ships Races” purjelaevu saab sellel ja järgmisel päeval sadamas ka külastada. Laevad lahkuvad üheskoos üle mere teisipäeva õhtul kella kuue paiku. Siis peaks kogu Tallinna laht valgeid purjeid täis olema.

Eesti noorte purjeõppeseltsi juhatuse liige Madis Rallmann märkis: „Regati purjelaevastiku külastus on Tallinna merepäevade ajaloos enneolematu sündmus, sest Tallinna linna külastavad Euroopa ja ilmselt ka kogu maailma suurimad avamereregattidel võistlevad purjelaevad.” Ta sõnas: „Meie juurde tuleb Kotkas üle mere purjekaid paljudest riikidest, aluste suurus on 12 meetrist kuni 117 meetrini.“ Muide, regatil osaleb ka kaks Eesti laeva – Eesti noorte purjeõppeseltsi egiidi all sõitev St Iv ja TTÜ Eesti mereakadeemia Tuulelind

Uus sadam

Esmakordselt merepäevade ajaloos on merefestivalil äsjaavatud sadam Haven Kakumäe, mis meelitab merepäevade külastajaid 15.–16. juulil põneva tegevusega. Sadamas on liivaranna jalgpalliväljak, rannatennis ja rannavõrkpall ja muidugi merepääste näidisõppus, kus muu hulgas näidatakse päästmist päästehelikopterilt. Peetakse ka paljude aluste kiirusvõistlust, samuti katamaraanide demosõite, ja tehakse muud põnevat.

Merepäevade kava vaata www.tallinnamerepaevad.ee.