Värsked Tallinna uudised | Linnaleht

Fotonäitus „Pealinna aerodroomid 1916-1944”

LL 15.07.2017, 14:54

Linnamuuseumi fotomuuseumi aastanäitus tutvustab enne teist maailmasõda ning selle ajal Tallinnas asunud lennuvälju ja nendes toimunud tegevust.

Kolme lennuvälja looga saab tutvuda ajalooliste fotoülesvõtete, haruldaste dokumentide ja esemete kaudu.

Vabadussõja ajal ning selle järel kujunes Lasnamäest Eesti lennuväe peabaas. Esimese maailmasõja ajal rajatud lennuväljal toimus aktiivne tegevus kuni teise nõukogude okupatsioonini ning kahe maailmasõja vahelisel ajal tegutses seal lennukompanii Aeronaut.

Vesilennukite esimeseks baasiks oli Lennusadam oma kolmekuplilise angaariga. 1930. aastatel kolisid Eesti sõjaväe vesilennukid oma endisest asukohast Lennusadamas üle Ülemiste järvele, kuhu oli rajatud moodne lennuväli. Järvele said maanduda ja sellelt õhku tõusta ka vesilennukid ning talvel jääga toimus suuskadega varustatud lennukite maandumine ja õhkutõusmine järvejäält.

Veel huvitavat

Lisaks on muuseumis augusti lõpuni laste ja noorte fotonäitus „Mina jään pildile”, mis on pühendatud laste-ja noorte kultuuriaastale 2017. Fotomuuseumi kogudes leidub fotosid alates 19. sajandi teisest poolest ja sellest ajast on pärit ka esimesed Eestimaal elanud laste ja noorte fotojäädvustused. Näitusel on samuti tänapäevaseid fotosid, mille on lapsed fotomuuseumisse saatnud 2017. aasta kevadel. Nii on võimalik otsida paralleele ja muutusi läbi aegade, mänguasjadest kaamera ees sissevõetavate poosideni, riietusstiilidest võimalike ajaränduriteni.

Muuseumi hoovis on üleval Flo Kasearu videoinstallatsioon „Kontakt”, mille kaudu tegeleb kunstnik tänapäeva maailmas ringlevate küsimustega. Tallinna vanalinna tupikus, meie suvise turismirände tulipunktis ekslevate turistide vahel, saab rääkida Eestisse kohalejõudnutest, reisijatest kui ka mõningatest sõja ja kliimapagulastest.