Värsked Tartu uudised | Linnaleht

Tartuff räägib kaasa põletavatel teemadel

Kristjan Roos 10.08.2017, 16:37

Juba aastaid romantikaotsijate suve lahutamatuks osaks saanud Tartu armastusfilmide festival Tartuff ei püüa sugugi pelgalt vaatajate meelt lahutada, vaid osutada ka ühiskonna valupunktidele.

„Kindlasti on Tartuffi üks peamisi eesmärke rääkida filmide kaudu põletavatel ning publikule olulistel teemadel, olgu selleks siis autism, inimõigused, suhted ja seks jne,“ ütleb festivali üks korraldajatest Helmut Jänes.

Helmut, tänavuse Tartuffi üks teemadest on autism. Kuidas selle temaatikani jõudsite?

Autismini jõudsime ikka filmi kaudu. Kolleegi õhutusel, kes nägi meie festivali avafilmi „Tagasi pole vaja“ Tribeca festivalil, küsisime levitajalt filmi vaadata. See meeldis meie programmimeeskonnale niivõrd, et otsustasime paluda sellel osaleda meie festivalil. Algselt pidanuks festivalile oma filmi esitlema tulema ka filmi režissöör Rachel Israel, kuid plaan jäi eri põhjustel katki. Küll aga tekitas filmi temaatika meis endis suurt huvi: pöördusime Eesti autismiühingu poole, kust lubati meid aidata vestlusringi organiseerimisega ja nii läkski: igatahes teisipäevane arutelu autistlikest inimestest ja nende paarisuhetest oli väga sisuline ja publikurohke. Peale selle on Athena keskuses avatud Tartu autistliku noormehe Martin Kiisi tikandpiltide näitus. Soovitan seda kindlasti vaatama minna!

Millised on esimesed muljed tänavusest festivalist?

Kuigi kartsime prognooside kohaselt esialgu vihma ja jahedat ilma, siis paistab et ilmataat on meid vähemasti festivali esimesel poolel küll soosinud. On mõnusalt soe (vähemasti esimese seansi jooksul enne keskööd), rahvast on filmiseanssidel ja üritustel palju ning vastukaja on olnud ääretult positiivne. Juba avafilm kogus natuke üle 1800 vaataja, teisipäevane „Tanna“ seanss läks juba 2000 inimesele. Tahan ikka ja jälle tänada ja kiita publikut, kes on tulnud filme vaatama ka vihma ja jahedama ilmaga: need pole kunagi olnud väga segavad faktorid, et head filmi vaadata.

Millised on tänavuse festivali suurimad uuendused?

Oleme rohkem tähelepanu osutanud näidatavatest filmidest inspireeritud vestlusringidele, kus oma ala professionaalide abiga saab publik arutleda ekraanil kogetu üle. See on festivali üks suundumusi: olla mitte ainult filmi-, vaid kultuurifestival. Näiteks on meil sel aastal kavas veel Tartu poeedi Indrek Hirve armastusluuletuste õhtu, etendusi annavad Comedy Estonia ja Tallinna Tantsuteater. Aga põhiolemuselt on festival ikka sama – näitame ja jagame armastust igale maitsele.

Üks uuendus puudutab siiski ka filmivaatamist: esimest korda Tartuffi ajaloos oleme munakivisillutise katnud muruvaibaga. See tähendab, et nüüd saab otse ekraani ette laotada maha teki ja seal mõnusalt pikutades filmi jälgida.

Reedel kell 15 on festivali telgi ees kavas kabe- ja malesimultaan. Kuidas tekkis mõte sellise ürituse korraldamiseks, sest esimese emotsiooniga on ju raske seostada neid mänge ja armastusfilme?

Mõte korraldada Tartuffi raames malesimultaan sai alguse sellel kevadel, kui me näitasime Tallinnas Kumu Dokumentaali ürituse raames väga head dokfilmi male maailmameistrist Magnus Carlsenist. Sealt tekkis kohe mõte, et miks mitte kutsuda kõiki malest huvitatud inimesi enne filmi vaatamist end proovile panema ja mängima mõne professionaali vastu. Toimuski malesimultaan kahe noore meistri vastu ja kuna üritus rahvale meeldis, tekkiski mõte, et sama asja saab teha ju ka Tartus, kus minu teada on male väga populaarne. Malet ja armastust saab omavahel väga hästi kombineerida, proovi sa malet või kabet hästi mängida, kui sa seda spordiala ise ei armasta: ei tule välja.

Samuti haakub see taas meie festivali üldise suundumusega: ka male on alati kuulunud kultuuri juurde.

Millised filmid tooksid välja reedesest ja laupäevasest programmist?

Laupäeval kell 23.45 näeb raekoja platsil nutika stsenaariumi ja koreograafiliste action-stseenidega „Léoni“, mida peetakse lavastaja ja produtsendi Luc Bessoni („Suur Sinine“, „Viies element“, „Lucy“) üheks märkimisväärsemaks teoseks. (Tartuff)

Kindlasti soovitan tulla laupäeval vaatama praegugi kinodes linastuva ulmefilmi „Valerian ja tuhande planeedi linna“ lavastaja Luc Bessoni varasemat meistritööd „Léon“ (laupäeval kell 23.45), mis oma koreograafiliste action-stseenide ja nutika stsenaariumiga annab silmad ette tänapäeva küllaltki sisutühjadele märulifilmidele. Kes otsib aga sellel nädalavahetusel kohta ja filme, kus saab ennast tühjaks naerda, siis selleks on ideaalsed mõlemad reedesed filmid „Tere tulemast Norrasse“ (reedel kell 22) ja „Rokenroll ehk igavesti noor“ (reedel kell 23.45).

-------------------------------

Armastuse pidu

Tartuffi raames toimub reedel kell 23 Tartu kultuuriklubis Naiiv (Vallikraavi 6) Armastuse pidu, kus armastajad viiakse muusika ja projektoritega eemale argipäevast, lähemale unistustele ja armastusele. Plaate mängivad Kersten Kõrge, Helena Teemets, Rassel Illak ja Dr Philgood.