Värsked Tallinna uudised | Linnaleht

Linnas on üks park juures

Ants Vill ants.vill@linnaleht.ee 31.08.2017, 16:37

Haaberstis Astangu tänaval rajati uute majade juurde park, kus on nii laste mänguala kui ka grillimispaik.

Tallinnas on ligi 60 suuremat ja vähemat parki, mõni neist mitmesajaaastase ajalooga, mõni vaid mõnikümmend aasta vana. Kõige uuem park linnas on neil päevil Astangu tänaval Haabersti linnaosas avatud 1,3-hektarine Aurora park, mis rajati koos samanimelise kolmeelamulise kinnisvaraarendusega.

Kinnisvaraarendus Aurora park, Astangu, Tallinn (HEIKO KRUUSI)

Arenduse kolm kaheksakordset maja rajati lodumetsa asemele, selle ülejäänud rohelisena kõrguv osa paistab üle tänava ja ka kohe krundi piiri taga. Teisel pool paistab kaugemalt piide tagant Paldiski maantee liiklus.

Park on noor, nii pole sinna istutatud enam kui 8500 eri liiki taimest veel suurt päikesevarju. Muru on küll juba roheline ja kõikvõimalikud madalad taimed õilmitsevad. Pilk haarab ka noorukesi puid, nende seas on nii madalaid mägimände kui ka inimesest juba pikemaid kuuski. Üle pargi kõrgub punastest köitest vantidega ronimisrajatis, pilku püüab kaks klaaskatusega pergolat, kus vihmasema ilmaga varju leida. Keset parki äratab tähelepanu ülimalt laineline, BMX-ratastele ja ruladele, eriti aga tõukeratastele, sobiv ringrada, mida mööda lapsed juba himuga kihutavad.

Elanikud on Aurora pargi juba omaks võtnud. (HEIKO KRUUSI)

Veel mahub pargi ühte otsa palliväljak, kus nii korvirõngad kui ka jalgpalliväravaid. Platsi veeres on samuti mitmeastmeline puidust tribüün. „Siin platsil käisid pargi avamise puhul palli löömas varasemad jalgpallikuulsused Mart Poom, Martin Reim ja mitmed teised, nii õnnistasid nad selle jalgpalliplatsi sisse,“ ütles vastset parki tutvustanud kinnisvarafirma Endover Kinnisvara juhatuse liige Oliver Makko. Ta lisas, et talvel saab sellele platsile liuvälja valada. Kogu park ongi aasta ringi kasutamiseks.

Pehme põrand

Lastealal püüab pilku lisaks liumäele huvitavast, peene värvilise killustiku moega materjalist mänguala, mis on astudes pehme kui korraliku tenniseplatsi murukamar. See on spetsiaalne materjal, millega on kaetud nii osa mänguväljakust kui ka turnimiseks mõeldud künkakesed. Kõik ikka selle nimel, et lapsed mänguhoos kukkudes viga ei saaks.

Väiksemate mänguala on pehme sillutisega. (HEIKO KRUUSI)

Täiskasvanuile on pargi ühes nurgas katusealuses statsionaarne, seni veel kasutamismärkideta grill. Ka mahub parki ära betoonist valatud kunstipärane kaarjalgadega lauatenniselaud. Ja veel: koertele on teispool maja kaks aiaga piiratud jalutusplatsi: üks suurtele, teine väiksematele.

Park ise on juba laste poolt hõivatud, ehkki ümbritsevatesse majadesse on viimased elanikud alles sisse kolimas. Turvalisuse tagavad muidugi turvamehed, kelle valve all park ööpäev läbi on. „Tahame, et majaelanikel oleks koht, kus ise aega veeta ja oma lapsi turvaliselt õue lubada, see eesmärk on õnnestunud täita,“ märkis Makko. Ta lisas, et uuemal ajal on arenduste turul jõutud sinnamaale, et pered valivad uut elupaika paljuski pakutava lisandväärtuse põhjal. Sellist parki aga pole varem tehtud.

Looklevate joontega multifuntsionaalse pargi on kujundanud maastikuarhitektid aia- maastikukujunduse firmast Kivisilla.