Värsked Tartu uudised | Linnaleht

Kantsler, kes ei vasta lihtsatele küsimustele

Kristjan Roos, toimetaja 31.08.2017, 17:45

Eesti hariduse ja Tartu ülikooli jaoks oli eelmise nädala alguses oluline sündmus, kui ametisse astus uus Tartu ülikooli kantsler Meelis Luht.

Kantsler on Tartu ülikooli hierarhias kõrgel kohal, olles rektori ja prorektorite järel üks ülikooli juhtidest. Rektor Volli Kalm iseloomustas pressiteates ülikooli uut kantslerit, endist Eesti Meedia grupi juhatuse liiget Meelis Luhti kui rahvusvahelise kogemusega tippjuhti, kelles ülikool näeb võimekust, soovi ning ambitsiooni aktiivselt panustada ülikooli arengueesmärkide elluviimisse.

Seetõttu tundus üsna loomulik, et Tartu Linnaleht esitab uuele kantslerile mõned küsimused. Seda üllatavam, oli uue kantsleri reaktsioon meedia pöördumisele. Eelmisel nädalal teatas kantsler pressiesindaja vahendusel, et kolme esimese tööpäeva järel on tal veidi keeruline vastuseid anda. Ka selle nädala alguses vastas kantsler Linnalehele, et on ametis olnud veel lühikest aega ja saab vastata ehk nädala lõpus.

Olgu siinkohal ära toodud Linnalehe küsimused: „1. Kuidas olete esimesel nädalal ülikooli ellu sisse elanud? Mis on ülikoolis enim üllatanud? 2. Kas enne ametisse astumist või sel nädalal kohtusite ka eelmise kantsleriga. Kas ta andis teile ka mõne soovituse? 3. Millised on teie suurimad väljakutsed TÜ kantsleri ametis? 4. Ilmselt üheks suuremaks teemaks saab olema raamatukogu remondi valmimine. Pressiteate kohaselt peaks ehitustööde lõpptähtaeg olema nüüd 9. jaanuar 2019. Kas saate kinnitada, et selleks ajaks saab raamatukogu remont tõesti lõpetatud?“

Ükski neist küsimustest ei tohiks tippjuhile olla kõrgem matemaatika. Seda enam, et Eesti riigis pole ametikohta, kuhu saaks inimene, kes ei suudaks töövestlusel vastata Linnalehe kolmandale küsimusele ehk millised on väljakutsed uues ametis.

Tõenäoliselt saab uue kantsleri ametis üheks olulisemaks küsimuseks ülikooli raamatukogu remondi lõpetamine. Kuigi asjaosalised ise seda eitasid, sai eelmisele kantslerile Andres Liinatile just raamatukogu remondi venimine saatuslikuks.

Ülikool saatis hiljuti välja pressiteate, et raamatukogu ehitustööde lõpptähtaeg on 9. jaanuar 2019. Kooliaasta alguses on raamatukoguga seonduv nii tudengite kui õppejõudude jaoks elu ja surma küsimus. Kantsler ja ülikooli juhtkond peaks kasutama siinkohal iga võimalust, et olukorda selgitada ja kui vaja, siis ka akadeemilist pere rahustada. Ometi otsustas kantsler esialgu vaikida.