Vaba aeg | Linnaleht

Koduarheoloog Kuuskemaa

Linnaleht 07.09.2017, 17:18

Tallinnas Eesti arhitektuurimuuseumi keldrisaalis (Ahtri 2) on avatud näitus „Koduarheoloogia. Jüri Kuuskemaa „barokkbarakk“ Haapsalus“.

Näitus on pühendatud ühe põlise majavalduse ajaloole, hõlmates nii arhitektuuri kui ka olmet, mis on ladestunud majja jäänud tarbevarasse, samuti maapõue krundile ja ruumide põrandate all pinnasesse. Aastal 1997 ostis vanavanemate August ja Betty Kuuskemaa suvitusmaja kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa, võttes nõuks ajalooline maja stiilsel ilmel taastada. Muinsuskaitsjate väitel on tegu kõige vanema Haapsalus säilinud puumajaga ja nagu on näidanud arheoloogilised uuringud, on elutegevus krundil kestnud juba neli sajandit.

Et vanasti ei olnud olmeprügi äravedu korraldatud, kaevati tarbetuks muutunu või purunenu – nagu ärasöödud prae kondid, katkiläinud köögi- ja lauanõude killud, tühjaks saanud tindipotid ja lõhnaõlipudelid – oma krundil maa sisse.

Olmeprügist leitud materjali päritolu ulatub Britanniast Madalmaade, Saksamaa, Austria, Läti, Venemaa ja Hiinani välja, mis on ühe väikese provintsilinna kohta üllatav. Maja valdajate seas on olnud varakaid isikuid, nagu aadlimees Titfer, krahv de la Gardie mõisavalitseja ja maakonnaarst doktor Nöricke. Nii on siia majja jõudnud omaaegsed luksuskaubad, muu hulgas Delfti sinimaalingulised taldrikud, sinise ja värvilise dekooriga Hiina portselan, Meisseni ja Põltsamaa portselan, lõhnaõlipudel Viinist ning lauahõbedatki.