Värsked Tartu uudised | Linnaleht

Tartlased hääletasid sportimistingimuste parandamise poolt

Kristjan Roos 12.10.2017, 17:53

Tänavune Tartu kaasava eelarve hääletus näitas, et tartlased on üksjagu spordilembesed, sest kaks võiduideed olid mõlemad seotud spordiga.

Kaasava eelarve hääletuse võitis 1177 häälega Tähtvere puhkepargi juhataja Marti Viilu esitatud idee „Liikumisrajad Emajõe kaldal ja Tähtvere dendropargis“. Teise koha sai 1082 häälega idee, mille kohaselt on plaan luua Mart Reiniku kooli siseõue liikuma kutsuv hoov. Mõlema idee maksumuse ülempiir on 75 000 eurot.


„Õnn oli seekord meiega,“ rõõmustab Emajõe kalda liikumisradade ja Tähtvere dendropargi idee esitaja Marti Viilu. Tema sõnul sai samalaadne idee välja käidud ka varasematel aastatel, kuid enamasti jäädi siis kolmandaks-neljandaks. „Leidsime, et proovime üks aasta veel ja panustame rohkem kampaaniasse. Uskusime küll, et võime võita,“ on Viilu rahul, et sedapuhku koondusid tartlastest spordisõbrad just selle idee taha.

Viilu ja tema mõttekaaslased käisid kampaania ajal raja ääres harrastussportlasi hääletama kutsumas, aga panustasid samas üksjagu sotsiaalmeediasse. Näiteks tegid nad plakatid ja videoklipi, mida näidati kinos enne filmiseansse.

Tähtvere puhkepargi juhataja sõnul tingis kaasava eelarve hääletusel osalemise asjaolu, et näiteks Jänese matkaraja põhi on paljudes kohtades halvas seisus. Nüüd on plaanis panna sinna uus kate ja katta mudased kohad kruusaga. Idee järgi kulgeksid liikumisrajad mööda Emajõe kallast algusega Tähtvere spordipargist ning hõlmaksid Jänese matkarada ja dendroparki. Radu, mis asuvad kesklinnast 15-minutise jalutuskäigu kaugusel, saavad kasutada nii sportlased kui ka loodusnautlejad jalgsi või rattaga liikudes.

„Dendropargi rajad saab puhastada võsast, katta hakkepuiduga, et neil saaks kõndida, joosta ning talvel suusatada. Praegu need iga ilmaga nii head ei ole. Käisime teisipäeval Suusahullude Klubi liikmetega õhtusel ajal rajal jooksmas ja tossud said päris poriseks. Raja läbimine ei ole seal alati lihtne,“ tõdeb Viilu, et 1970. aastal Eesti maaülikooli eestvedamisel Emajõe paremkalda ürgoru nõlvale rajatud dendropargi rajad vajavad soiste kallaste tõttu lisatöid.

Marti Viilu sõnul siiski sel talvel suusatajad dendropargis veel radade kvaliteedi paranemist ei näe. Talve tulekuni on jäänud lihtsalt liiga vähe aega.
Esitatud idee näeb ette roositiigi rajamist koos puhkealaga. Viilu sõnul tuleb alustada keskkonnauuringutega, et välja selgitada, kas on võimalik rajada roositiik vana tiigi kohale. „Kaevetööd tuleks ära teha nii vara kui võimalik, et väljatõstetav pinnas saaks nõrguda ja vastavalt sellele töödega alustada,“ märgib Viilu.

Teine kaasava eelarve hääletuse võiduidee näeb ette kõigile avatud turvalist ala liikumiseks ja õuesõppeks Mart Reiniku kooli siseõues. „Eesmärk on arendada kooli juurde kõigile avatud, liikumist soodustav eriilmeline keskkond. Õueala saaksid kasutada ümberkaudsed elanikud, lastehoiud ja -keskused. Tekiks sünergiline, perekeskne ja aktiivset eluviisi toetav tervik koos Aparaaditehasega. Projekt hõlmab kahe koolimaja vahelist ala, kuhu on kavandatud asfaldimängud, lauatennis, välitreeninguseadmed, rulatamise ala ja pingid. Lisandväärtust loovad mitmesugused õuesõppe võimalused, näiteks välitahvlid, lava ja taimealad,“ seisab kirjas Kristi Terepi esitatud idee tutvustuses.

------------------------------

4635 hääletajat

5.–11. oktoobrini toimunud Tartu kaasava eelarve hääletamisel osales 4635 tartlast, kes andsid kokku 9090 häält.
Hääletamas käinud tartlaste arv oli Tartu kaasava eelarve viieaastase ajaloo suurim, mis on 5,8 % hääletajate koguarvust (16-aastaseid ja vanemaid elanikke on Tartus umbes 80 000). Tartu raekoja infokeskuses hääletas 256 tartlast. Võrdluseks: 2016. aastal oli hääletajaid 4178 (5,2 % hääletajate koguarvust), kes andsid 8211 häält.

------------------------------
Ideede pingerida

Idee nr 10. Liikumisrajad Emajõe kaldal ja Tähtvere dendropargis (1177 häält)
Idee nr 09. Liikuma kutsuv hoov (1082 häält)
Idee nr 04. Kaevuluugid sõiduteega samale tasapinnale (1060 häält)
Idee nr 14. Spordiväljak Descartes'i ja Hansa kooli juures (798 häält)
Idee nr 06. Kellad Tartu linna avalikus ruumis (581 häält)
Idee nr 13. Raudteeäärne inimsõbralikuks (571 häält)
Idee nr 01. Emajõe rannaala korrastamine (510 häält)
Idee nr 07. Kogu pere spordi- ja piknikuala Raja parki (431 häält)
Idee nr 05. Keerdtrepp Sõpruse sillalt jõe äärde (413 häält)
Idee nr 18. Õnne tänava kõnnitee rajamine (294 häält)
Idee nr 15. Tammelinna keskuse mänguala arendamine (275 häält)
Idee nr 20. Ülekäigurajad Karlovasse (269 häält)
Idee nr 12. Puiestee tänava kõnnitee korrastamine (254 häält)
Idee nr 02. Ihaste spordiväljakute uuendamine (250 häält)
Idee nr 16. Tartu parkuuripark (225 häält)
Idee nr 03. Jäämasin Tartu uisuväljakute hooldamiseks (218 häält)
Idee nr 17. Variku kooli korvpalliväljakute renoveerimine (201 häält)
Idee nr 08. Kreutzwaldi tänava kõnnitee korrastamine (171 häält)
Idee nr 11. Nutiseadme laadimispunktid (157 häält)
Idee nr 19. Ülekäigurada Sepa-Tähe ristmikule (153 häält)