Värsked Tartu uudised | Linnaleht

Tanel Tein: meil on plaanid, kuidas Tartu kuvandit paremaks muuta

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee 02.11.2017, 15:00

Endise tippkorvpalluri Tanel Teini ja tema mõttekaaslaste suur unistus on Tartusse mitmefunktsioonilise linnahalli Arena Tartu rajamine: Tundub, et praeguseks on linna toetus olemas, sest Teini juhitava valimisliiduga Tartu Eest sõlmiti koostöölepe.

Paljudele tuli suure üllatusena, et reformierakonna ja keskerakonna sõlmitud uus Tartu võimukoalitsioon sõlmis koostööprotokolli ka valmisliiduga Tartu Eest. Alles suvel loodud valmisliit sai Tartu volikogus kaks kohta ja Tein oli ise 854 häälega Tartus paremuselt seitsmes häältemagnet.

„Võitjaerakond (reformierakond – toim) kutsus pooled laua taha ja meie programm, mis keskendus Tartu konkurentsivõime suurendamisele, neile meeldis. See oli tugev ühisosa. Mul on hea meel, et mitu meie pakutud punkti sai kirja ka koalitsioonilepingusse,“ tõdeb Tein, kelle põhitöö on reklaamiagentuuri ImiD juhtimine.

Teini sõnul on valimisliidu Tartu Eest tugevaim külg just see, kuidas Tartut kui linna paremini turundada. „Meil on väga selged plaanid, kuidas edendada Tartu kuvandit ja konkurentsivõimet,“ räägib Tein, kelle sõnul ei ole Tartu Eest kaugeltki poliitiline organisatsioon, vaid kokku on saanud aktiivsed linnakodanikud, kes soovivad linnaelus kaasa lüüa.

Kuigi valimisliidul Tartu Eest oli 10-leheküljeline valimisprogramm, on nende enim tähelepanu köitnud idee Tartusse mitmefunktsioonilise halli ja perekeskuse rajamine. Mäletatavasti võitis Arena Tartu idee 2015. aastal 982 häälega linna kaasava eelarve hääletuse. Idee luua Tartusse ülimoodne mehaaniliste kandekonstruktsioonidega suurhall pakkus toona välja Tartu korvpallikool. Nüüd on Teini sõnul Tartu Arenal rohkemgi toetajaid, sest nende valimisliitu toetas 2086 hääletajat. Lisaks on Tartu Arenal teisigi kohalikest poliitikutest toetajaid, kes seekordsetel valimistel otsustasid Tartu Eest valmisliidu asemel kandideerida siiski oma n-ö koduerakondades.

Arena Tartu idee üks eestvedaja on algusest peale olnud Tanel Tein. Tema meeskonna jaoks on kindlasti töövõit, et Tartu koalitsioonileppesse sai kirja punkt: „Jätkame vajalike tegevustega, loomaks võimalusi mitmefunktsioonilise linnahalli ja perekeskuse rajamiseks Raadi linnaossa.“

Kuigi detailplaneeringu kohaselt peaks moodne linnahall tulema Raadile, loodab Tein, et üldplaneeringut muudetakse: „Strateegiliselt on äärmiselt oluline, kuhu linnahall tuleb. Kui esimest korda detailplaneeringut arutati, polnud ERM-i hoone veel valmis. Just arhitektide soovitus on, et madalhoonestusega ERM-i kõrvale ei tasu rajada 25 meetrit kõrget hoonet. Tahaksime ka ise näha seda halli kesklinnale lähemal, et sinna saaks jala tulla. Loodame Arena Tartu asukoha arutelu uuesti läbi vaielda.“

„Soovime Arena Tartu projektiga edasi liikuda sammhaaval. Pärast asukoha kindlaks määramist tuleb teha äriplaan. Praegu me näeme, et vajame ka rahvusvaheliste asjatundjate abi, kellel on selliste hallide rajamise kogemus,“ tutvustab Tein edasisi plaane. Ta toob ka näite, kuidas paljud kujundavad oma arvamuse pinnapealselt. Öeldakse, et miks Tartusse linnahall, Saku suurhall läks ju pankrotti. „Tegelikult läheb Saku suurhallil väga hästi, seal on 110 üritust aastas ja nad majandavad end ära. Oluline on see, et meie mudel on erinev. Saku suurhalli puhul maksti tagasi ehitusmaksumust, meie oleme aga rõhutanud, et räägime linna, riigi ja võib-olla ka erasektori ühekordsest investeeringust. Saku suurhallil pole opereerimiskuludega minu teada kunagi probleeme olnud,“ selgitab Tein.

-------------------------

Tähtsad on ideed

Valimistulemustest rääkides tõdeb Tanel Tein, et ühel valmisliidul on raske konkureerida erakondadega, kellel on kindel bränd. Mõnes mõttes on ju Tein isegi Tartus kui korvpallilinnas kõva bränd, võib teoretiseerida. Tein sellise mõttekäiguga päriselt nõus ei ole: „Loomulikult peavad valimisliidul tuntud näod taga olema, aga me läksime valimistele ikkagi ideedega.“