Vaba aeg | Linnaleht

Miljardid – Eesti muusika ühiskonnakriitilised idealistid

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee 09.11.2017, 17:12

Debüütalbumi „Kunagi läänes“ valmis saanud ansambli Miljardid laulja Marten Kuningas ütleb, et värske kauamängiv võtab kokku bändi liikmete vaate 21. sajandile ja Eesti elule.

Mullu detsembris rääkis Kuningas Linnalehele: „Kordaksin Sven Grünbergi mõtet, et kui on midagi öelda, siis tuleb öelda. Kui ei ole, siis parem hoia suu kinni. Minu sõnumid on olnud paljuski pigem igavikulisemat laadi. Usun, et liigun vaikselt päevakajaliste teemade poole, aga igavikulisuse kaudu.“

Nüüd, aasta hiljem, on ta koos bändikaaslaste Kristjan Kallase (trummar), Peedu Kassi (basskitarrist) ja Raul Ojamaaga (kitarrist) avaldanud ühiskonnakriitilise vaate meie ajale. Näiteks uue albumi singlit „Vilkuvad kollased“ on Kuningas ise kirjeldanud järgmiselt: „Foori punane ja roheline on kustunud, poolused sulavad ja metsad langevad. Uued põlved kasvavad ruumis, mille väärtused on ehitatud tühjale tarbimisele. Keeruline on jälgida, kes otsustab ja miks. Liidrid, nagu ka kogu ühiskond, on ühtmoodi segaduses, sest vilkuvad infokillud on vastuolulised ning vahelduvad liiga kiiresti.”

„Tunnetame (ühiskonna – toim) ärevust, plaadil on meie kriitika lääne eluviisi kohta. Teisest küljest ei taha me jääda ainult kriitiliseks. Siin on tunda ka lootust ja helgust: kutsume üles universaalsele armastusele ja hoolimisele, mis ei tohi kuhugi kaduda. Ütleks nii, et pealispinna all on alati midagi inimlikku,“ tutvustab Kuningas Linnalehele uut plaati.

Marten Kuninga sõnul oli Miljardite debüütplaadi tegemine ka muusikalises mõttes põnev protsess ja väljakutse, kus muusikud õppisid palju teineteise kohta. „Me oleme kõik oma näoga muusikud, aga Miljardites kokku saades ja plaati tehes pidime õppima koostööd tegema ja natuke oma senisest nägemusest ja isekusest lahti laskma, et leida ühisosa. Protsessis olles oli meil hõõrdumisi, aga kõik asjad leidsid lahenduse ja tulemusega oleme me kõik rahul. Usun, et seda on kosta ka plaadilt. Meie muusikas ei ole teesklust,“ avab Kuningas plaadi valmimist.

Kuigi paari värske plaadi lugu on avalikkus juba kuulnud, tekib paratamatult küsimus, milliste bändidega võiks Miljardite muusikat võrrelda. Või milline muusika on bändi liikmeid mõjutanud. „Muusikute puhul on tavaline, et me ei taha ennast kuidagi määratleda. On paratamatu, et teeme muusikat, kuulame muusikat ja oleme seega muusikast läbiimbunud. Meil on omad mõjutused,“ arutleb Kuningas. Tema sõnul on kõiki bändi liikmeid oluliselt suunanud Talking Heads. Kuningale endale ja trummar Kristjan Kallasele on väga lähedane ka The Beatles´ite muusika. „Mina siiski ei kõrvutaks muusikat, sest minu jaoks on muusika justkui kuskilt alateadvusest läbiimbumine,“ lisab laulja sügavmõtteliselt.

Miljardid esitlesid täna oma plaati Eesti Raadio 1. stuudios, kontserdi salvestasid ETV ja Raadio 2. Suurema kontserdi kavandab bänd veebruarikuusse.